Køb abonnement
Annonce

DF udsender lokketoner til venstrefløjens EU-modstandere

Anders Vistisen (DF):"Folk som Søren Søndergaard (EL) og Jens Peter Bonde (JuniBevægelsen) løftede EU-kritikken flot."<br>&nbsp;Her ses Vistisen i&nbsp; debat&nbsp;med SF's Kira Marie Peter-Hansen ved et EU-arrangement hos Venstre.&nbsp;
Anders Vistisen (DF):"Folk som Søren Søndergaard (EL) og Jens Peter Bonde (JuniBevægelsen) løftede EU-kritikken flot."
 Her ses Vistisen i  debat med SF's Kira Marie Peter-Hansen ved et EU-arrangement hos Venstre. 
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix
5. juni 2024 kl. 07.00

Nationale uenigheder mellem DF og venstrefløjen bliver sat ud af spillet på centrale områder, når det kommer til konkret EU-politik i Europa-Parlamentet. Derfor bør venstrefløjens EU-kritiske vælgere overveje at stemme på Dansk Folkeparti.  

Det mener DF-spidskandidat Anders Vistesen, der stiller det op på denne måde:

"Forestil dig at der kommer et meget Israel-venligt forslag op, som vi ville have stemt for i en dansk sammenhæng. I Europa-Parlamentet vil vi stemme imod, fordi vi er imod, at EU skal blande sig i udenrigsanliggender. Så en række af de områder, der skiller os fra venstrefløjen, vil slet ikke komme i spil."

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026