Køb abonnement
Annonce

DF-vælgere afviser flere penge til Lomborg

5. oktober 2009 kl. 11.40

Et stort flertal på 53,5 procent mod 23,1 procent siger nej til at fordoble bevillingen til den omstridte klimaskeptiker Bjørn Lomborg. Kravet stammer fra Dansk Folkeparti, men blandt DF's egne vælgere er modstanden endnu større.

Det fremgår af en meningsmåling fra A&B Analyse udført for Altinget.dk - og tallene viser, at kun 18 procent af DF's vælgere støtter gruppeformand Kristian Thulesen Dahls krav om en fordobling af bevillingen til Lomborg på  finansloven. 55 procent af DF-vælgerne er imod. 

Resultatet glæder formanden for Folketingets Miljøudvalg, Steen Gade (SF):
"Det er dejligt at se, at danskerne ikke er hoppet på den afsporing af debatten, som Dansk Folkeparti og Lomborg står for. DF's ledelse har fundet et ledigt standpunkt ved at støtte Lomborg. Men nogle gange er der en grund til, at et standpunkt er ledigt." siger Steen Gade.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026