Køb abonnement
Annonce

DF vil have Danmarks EU-medlemskab til afstemning i næste valgperiode

Står det til Dansk Folkeparti, vil det allerede efter næste folketingsvalg være tid til en folkeafstemning om Danmarks tilknytning til EU, siger Morten Messerschmidt (DF).
Står det til Dansk Folkeparti, vil det allerede efter næste folketingsvalg være tid til en folkeafstemning om Danmarks tilknytning til EU, siger Morten Messerschmidt (DF).Foto: Michael Drost-Hansen/Ritzau Scanpix
17. januar 2021 kl. 06.00

Så det vil være helt naturligt, at hvis vi skal være med til at danne regering eller på anden måde påvirke regeringsdannelsen efter et folketingsvalg, så vil der være et ret centralt krav om, at sådan en folkeafstemning kan holdes i næste samling.

Morten Messerschmidt (DF)
Næstformand og EU-ordfører

På grundlovsdag i 2020 slog Dansk Folkepartis formand, Kristian Thulesen Dahl, det fast, at partiet ønsker en folkeafstemning om Danmarks medlemskab af EU.

”Hvis briterne får en god løsning, bør vi i Danmark gå samme vej,” sagde han i sin tale.

Nu er briternes løsning omsider forhandlet færdig og trådt i kraft. På trods af lettelsen i både London og Bruxelles efter et langt forløb, siden det britiske folk stemte for at forlade EU i 2016, har det allerede budt på en række udfordringer for såvel EU-borgere, der handler online og kan forvente ekstraomkostninger på deres indkøb, som skotske fiskere, der er fanget i langsomme registreringsprocedurer.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026