Køb abonnement
Annonce

DF vil have ministerposter efter næste valg

Foto: Andreas Bastiansen/Scanpix
18. juni 2016 kl. 09.28

Er der blåt flertal efter et kommende valg, så er Dansk Folkeparti klar til at gå i regering. I hvert fald hvis partiet kan fastholde den samme opbakning, som det fik ved sidste folketingsvalg.

Det skriver Politiken lørdag.

Dermed melder Dansk Folkeparti sig for alvor klar til at tage regeringsansvar – noget, som partiet det seneste år er blevet kritiseret for ikke at ville tage.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026