Køb abonnement
Annonce

DI-boss: ”Jeg er ikke politiker. Derfor kan jeg tillade mig at sige noget, der er upopulært”

Lars Sandahl Sørensen er kendt i SAS Loungen, som han selv
var med til at indrette i sin seneste periode som topchef for flyselskabet. Før
interviewet hilser han på personalet, mens han viser rundt.
Lars Sandahl Sørensen er kendt i SAS Loungen, som han selv var med til at indrette i sin seneste periode som topchef for flyselskabet. Før interviewet hilser han på personalet, mens han viser rundt.Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
14. september 2021 kl. 13.15

Billedet af Lars Sandahl Sørensen i hættetrøje og t-shirt med teksten 'Men of quality don’t fear equality', bliver gengivet vidt og bredt.

DI-direktørens tweet med det politiske budskab om mere mangfoldighed i dansk erhvervsliv på kvindernes internationale kampdag 8. marts går rent ind hos modtagerne, fordi afsenderen er ærlig og autentisk.

Det mener han i hvert fald selv.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026