
Thomas Bustrup, der er viceadministrerende direktør, har modtaget en tjenstlig advarsel fra Dansk Industri.
Advarslen udspringer af, at Thomas Bustrup er tiltalt for spirituskørsel.
Det skriver Dansk Industri i en pressemeddelelse.
"Ord kan ikke beskrive, hvor dybt jeg beklager mine handlinger. Jeg tager naturligvis entydigt og på det kraftigste afstand fra spirituskørsel, og har derfor de seneste måneder truffet en række foranstaltninger for at sikre, at situationen ikke vil gentage sig," udtaler Thomas Bustrup ifølge Danske Industri.
"Jeg erkender i øvrigt forholdene, jeg er tiltalt for, og tager enhver beslutning, retten måtte beslutte, til efterretning," fortsætter Thomas Bustrup.
Thomas Bustrups tiltale skal for Retten på Bornholm 8. december.
Lars Sandahl, administrerende direktør i Dansk Industri, udtaler:
"Jeg ser på sagen med største alvor, og det siger sig selv, at gentages en sådan ageren, er det helt uforeneligt med at være ansvarlig medarbejder i DI. Derfor har Thomas Bustrup fået den skarpest mulige påtale, ligesom han har forvisset mig om, at der bliver taget hånd om de nødvendige tiltag, og at forholdsregler gennemføres, således at en sag som denne ikke gentager sig."
Thomas Bustrup har været ansat i Dansk Industri siden 1996, hvor han har haft adskillige direktørstillinger.
- Disse myndigheder er vokset og skrumpet mest under SVM-regeringen
- Hvis staten ikke dropper kontroversiel virksomhed, bliver vi en teknologisk vasalstat for USA
- Flertallet bag koranloven forsvandt på valgnatten. Men nu vil SF alligevel holde hånden under den
- S, R og M kan begå det største vælgerbedrag i nyere tid
- Mens Løkke forhandler, arbejder Nanna Gotfredsen på at få ny socialreform med i regeringsgrundlaget


































