DI og 3F frygter lukning af AMU-kurser

Kurser i teambuilding, selvevaluering og kvalitetsbevidsthed er nogle af de AMU-kurser, som for tiden bliver set efter i sømmene i Undervisningsministeriets kulegravning af kurserne. Det er især kurser inden for samarbejde og personlig udvikling, der er blevet misbrugt, og derfor frygter 3F og DI, at kurserne vil blive nedlagt som følge af snyderiet.Det er ikke kurserne, der er noget galt med, problemet er de mennesker, som misbruger dem.
Pia Maul Andersen
Forhandlingssekretær, 3F
"Det vil være umådeligt trist, hvis de her kurser bliver lukket, for de er vigtige for vækst og produktivitet. Det vil være et tilbageskridt for mange virksomheder og medarbejdere, hvis de bliver fjernet," siger Flemming Larsen, erhvervsuddannelseschef i DI, som sammen med 3F har sendt et brev til undervisningsminister Troels Lund Poulsen (V), hvor de advarer imod at nedlægge de bløde kurser.
Vigtige i global konkurrence
Undervisningsministeren satte kulegravningen i gang, efter det kom frem, at VEU-godtgørelsen er blevet misbrugt i en række tilfælde. Ud over at se på snyderiet vil ministeren bruge lejligheden til at se på, om der bliver tilbudt unødvendige kurser. Og det bekymrer både DI og 3F, som mener, at de såkaldt værdiskabende eller "bløde" kurser er vigtige.
"Vi kan ikke komme uden om, at der er blevet snydt på det her område. Men jeg håber virkelig, at ministeren besinder sig og får øjnene op for den værdi, kurserne har. Det er ikke kurserne, der er noget galt med, problemet er de mennesker, som misbruger dem," siger Pia Maul Andersen, forhandlingssekretær i 3F.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma































