Køb abonnement
Annonce

Diskussionen om hjemtagning af opgaver fra Danmark vil skifte karakter, vurderer politisk redaktør

Statsminister Mette Frederiksen (S) og den danske regering skal sandsynligvis til at arbejde sammen med en ny landsstyreformand, efter at Muté B. Egedes parti AI fik en kraftig lussing ved valget tirsdag.  
Statsminister Mette Frederiksen (S) og den danske regering skal sandsynligvis til at arbejde sammen med en ny landsstyreformand, efter at Muté B. Egedes parti AI fik en kraftig lussing ved valget tirsdag.  Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
12. marts 2025 kl. 15.41

I den højspændte grønlandske valgkamp i skyggen af Trump har danske politikere gjort en dyd ud af at holde afstand til Grønland og ikke blande sig.

Der er dog ingen tvivl om, at regeringen og oppositionen har ventet på valgets afgørelse med stor spænding, fordi resultatet selvsagt er afgørende for samarbejdet mellem de to lande.

Så hvad nu, når valget er overstået? Hvad kan vi læse ud af valget, som endte med en jordskredssejr til Demokraatit med formand Jens-Frederik Nielsen, og med stor fremgang til selvstændighedspartiet Naleraq, mens de nuværende regeringspartier fik en voldsom lussing af vælgerne? Hvordan passer det resultat med den danske regerings og Danmarks interesser? 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026