Diskussionen om hjemtagning af opgaver fra Danmark vil skifte karakter, vurderer politisk redaktør

I den højspændte grønlandske valgkamp i skyggen af Trump har danske politikere gjort en dyd ud af at holde afstand til Grønland og ikke blande sig.
Der er dog ingen tvivl om, at regeringen og oppositionen har ventet på valgets afgørelse med stor spænding, fordi resultatet selvsagt er afgørende for samarbejdet mellem de to lande.
Så hvad nu, når valget er overstået? Hvad kan vi læse ud af valget, som endte med en jordskredssejr til Demokraatit med formand Jens-Frederik Nielsen, og med stor fremgang til selvstændighedspartiet Naleraq, mens de nuværende regeringspartier fik en voldsom lussing af vælgerne? Hvordan passer det resultat med den danske regerings og Danmarks interesser?
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på










































