Fagforening for samfundsvidenskabelige akademikere, Djøf renoverer sine lokaler på Nørrevoldgade.
I den forbindelse slår foreningen deres public affairs og marketing og kommunikation afdelingerne sammen. De tre afdelinger forenes til en samlet afdeling, kaldet afdeling for marketing, kommunikation og politik.
Der offentliggør Kirsten Marie Kristensen på LinkedIn, som er nyudnævnt chef for Marketing, Kommunikation og Politik.
"Vi flytter rundt i Djøf. Både fysisk fordi vores bygninger skal renoveres. Og vi flytter også lidt om i vores organisering, så vi kan levere stærkere kommunikation til vores medlemmer. Vi har nemlig slået Public Affairs og Marketing og Kommunikation afdelingerne sammen til en stor afdeling: Marketing, Kommunikation og Politik," skriver Kirsten Marie Kristensen.
Kirsten Marie Kristensen er tidligere chef for public affairs i Djøf, og har blandt andet erfaring som politisk chef og souschef for Dansk Røde Kors.
Kirsten Marie Kristensen har en kandidatgrad i politisk kommunikation og ledelse fra CBS.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Regeringsforhandlinger nærmer sig næste akt: Her er fire ting, du skal hæfte dig ved
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen


































