6. december 2021 kl. 13.13
Efter godt halvandet år i Landbrug og Fødevarer er kommunikationschef Lasse Bastkjær Jensen nu klar till at vende tilbage til den anden side af presselinjen.
I det nye år er han igen tilbage i DR's hovedsæde ved Emil Holms Kanal som ny direktør for Strategi og Kommunikation. Det oplyser han på LinkedIn.
Lasse Bastkjær Jensen er dermed tilbage i vante omgivelser, men nu med nye opgaver at tage fat på. Første opgave bliver at dirigere og sætte sving i DR's nye strategi ”Sammen om det vigtige”.
Han kan her trække på sine tidligere erfaringer som kommunikationschef i DR, pressechef i Danfoss, senior og PR-direktør i TDC og redaktør på B.T.
- LA-profil vil tage opgør med landbrugets særstatus: "Det er en spændetrøje for landdistrikterne"
- Disse myndigheder er vokset og skrumpet mest under SVM-regeringen
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- Hvis staten ikke dropper kontroversiel virksomhed, bliver vi en teknologisk vasalstat for USA
- Flertallet bag koranloven forsvandt på valgnatten. Men nu vil SF alligevel holde hånden under den

































