Drikkevandet bekymrer flest danskere

Der bliver brugt for mange sprøjtegifte. Ikke kun i landbruget, men også i private haver og på offentlige arealer. Der er brug for bedre beskyttelse.
Carl-Emil Larsen
Danva
Sådan har vi spurgt:
Hvilket af følgende danske miljøproblemer bekymrer dig mest?
Svar:
Forurening af drikkevand: 49 %
Luftforurening: 17 %
At plante- og dyrearter uddør: 16 %
Skadelige kemikalier i fx tøj og legetøj: 11 %
Støj: 3 %
Ved ikke: 4 %
1.302 personer har deltaget i undersøgelsen.
1.302 repræsentativt udvalgte danskere er blevet spurgt om, hvilket dansk miljøproblem, som bekymrer dem mest. Her peger hele 49 procent af de adspurgte på forurening af drikkevandet. På de næste pladser følger luftforurening, at dyre- og plantearter uddør og skadelige kemikalier i for eksempel tøj og legetøj.
Målingen glæder Carl-Emil Larsen, der er direktør i Danva, Dansk Vand- og Spildevandsforening.
"Drikkevand har altid stået højt på danskernes dagsorden, men det overrasker mig alligevel, at så mange har fokus på drikkevandet. Det er dejligt, fordi vi bliver nødt til at være meget opmærksomme for at kunne beskytte drikkevandet," siger han.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- De headhunter nye departementschefer. Det er blevet en sværere opgave
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
















































