Dyhr til angreb på SF-rebeller

Det er simpelthen ikke holdbart, at formanden for vores parti ikke kan få sikkerhed for, at hele gruppen ville stemme, som landsledelsen har besluttet.
Pia Olsen Dyhr
Formand, SF
Den nykårede SF-formand Pia Olsen Dyhr høstede pæne klapsalver for sin første formandstale til SF's ekstraordinære landsmøde i Kolding. Men selvom størstedelen af talen var en opremsning af klassiske SF-synspunkter, var det ikke en tale, der skabte samling i partiet.
Dertil var den for konfrontatorisk på udvalgte områder.
Helt i forlængelse af landsledelsens beretning gik Pia Olsen Dyhr til angreb på nogle af de oprørere, der ikke ville acceptere den stærkt omstridte aftale om salg af DONG-aktier til Goldman Sach. Den aftale, der endte med at sende SF ud af regeringen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog














































