Dyhr til angreb på SF-rebeller

Det er simpelthen ikke holdbart, at formanden for vores parti ikke kan få sikkerhed for, at hele gruppen ville stemme, som landsledelsen har besluttet.
Pia Olsen Dyhr
Formand, SF
Den nykårede SF-formand Pia Olsen Dyhr høstede pæne klapsalver for sin første formandstale til SF's ekstraordinære landsmøde i Kolding. Men selvom størstedelen af talen var en opremsning af klassiske SF-synspunkter, var det ikke en tale, der skabte samling i partiet.
Dertil var den for konfrontatorisk på udvalgte områder.
Helt i forlængelse af landsledelsens beretning gik Pia Olsen Dyhr til angreb på nogle af de oprørere, der ikke ville acceptere den stærkt omstridte aftale om salg af DONG-aktier til Goldman Sach. Den aftale, der endte med at sende SF ud af regeringen.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
Nyhedsoverblik

Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama

Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads









































