Efter forkerte tal fra regeringen: Minister skal til forsoningsmøde med Eva Kjer

Regeringen forsøger nu at genskabe tilliden mellem den og Folketinget.
Efter finansminister Nicolai Wammen (S) gav Folketinget forkerte tal om EU's budget, har flere medlemmer af Europa-udvalget sagt, at de ikke længere stoler på regeringen. Derfor har udenrigsminister Jeppe Kofod (S) inviteret udvalgsformand Eva Kjer Hansen (V) til et møde i denne uge, oplyser finansministeren.
”Jeg har forstået det sådan, at der skal være møde mellem udenrigsministeren og udvalgets formand inden for kort tid med henblik på at se, hvordan vi kan sørge for, at det samarbejde, der er mellem regeringen og udvalget omkring mandatgivningen, bliver så godt og konstruktivt som muligt, så der er tilfredshed på begge sider af bordet,” sagde Nicolai Wammen under et møde i Europaudvalget fredag.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
Nyhedsoverblik

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme
































