Efter nummer to rapport: Regeringen vil stadig ikke tage stilling til dansk deltagelse i bankunionen

Hver gang regeringen er blevet spurgt ind til, hvorvidt Danmark bør være med i EU's banksamarbejde, har den afveget spørgsmålet.
Regeringen ville nemlig først se den rapport, som Erhvervsministeriets arbejdsgruppe var ved at udarbejde om dansk deltagelse i bankunionen.
Den rapport blev offentliggjort torsdag, og dens samlede vurdering lyder på, at der er meget, der taler for, at Danmark bliver en del af banksamarbejdet. Endvidere bliver der konkluderet, at den afklarer og konkretiserer de spørgsmål, der blev rejst i den allerførste rapport om bankunionen fra 2015.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































