Ekspert: Stor risiko for ineffektive arbejdspladser

Ineffektive og underdrejede arbejdspladser.
Det kan blive virkeligheden for mange af de statslige virksomheder, der inden udgangen af 2017 skal flytte ud af hovedstadsområdet.
“Det, som sker, er jo, at en stor del af de medarbejdere, som ikke kan eller vil flytte med, sætter sig ned og kigger stillingsannoncer, så organisationen vil i tiden frem mod flytningen i ret stor grad være underdrejet og ikke fungere særligt effektivt,” siger Tage Søndergård Kristensen, der frem til maj 2008 arbejdede som professor i psykisk arbejdsmiljø på Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
Nyhedsoverblik

Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama

Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads









































