Ekstra SU-år kan sikre 2020-besparelse

Ifølge en udregning, Uddannelsesministeriet har lavet for Folketingets Udvalg for Forskning, Innovation og Videregående Uddannelser, vil en reduktion af SU'en til normeret tid bidrage med 840 millioner kroner til samfundsøkonomien i 2020.
De 840 millioner kroner kommer fra en beregning, som uddanelsesminister Morten Østergaard (R) har indarbejdet i et svar til udvalget.
Beregningen er et et forsøg på at belyse konsekvenserne af en omlægning af det danske SU-system til et system, der ligner det norske. Konklusionen i ministerens svar er, at det er for svært direkte at sammenligne norske og danske forhold. Men ministeren viser altså samtidig, at en omlægning af det danske system kan tage en stor bid af den besparelse, Morten Østergaard skal levere til regeringens store økonomiske 2020-plan.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog














































