Køb abonnement
Annonce

EL støtter nu fusion mellem KL og regioner

Jesper Kiel er Enhedslistens repræsentant i KL's bestyrelse.
Jesper Kiel er Enhedslistens repræsentant i KL's bestyrelse.Foto: Svendborg.dk
6. marts 2015 kl. 07.25

Fakta
Tidsplan for fusion mellem KL og Danske Regioner

12/13. marts hhv. 23. april 2015: Fremlægning af fusionsmulighederne på KL’s delegeretmøde og Danske Regioners generalforsamling. Nedsættelse af sammenlægningsudvalg.

Marts/april 2016: Endelig beslutning om fusion på delegeretmøde/generalforsamling.

August 2016: Sekretariater sammenlægges.

Medio 2017: Sammenlægningsudvalg beslutter endelig organisering.

1. januar 2018: Fusion.


Kilde: Fakta fra KL og Danske Regioner

Da formændene for KL og Danske Regioner i efteråret fortalte, at de arbejder på en fusion, var Enhedslisten bekymret.

Partiet frygtede, at de små partier ville blive klemt i en fusion. Siden er man dog kommet frem til nogle principper for mandatfordelingen i en ny bestyrelse, som vil sikre de mindre partier en rimelig indflydelse. Det betyder, at Enhedslisten nu har besluttet at støtte fusionsprocessen.

“De bekymringer, vi har haft omkring bestyrelsens sammensætninger, er blevet hørt, så vi siger ja på delegeretmødet,” siger Jesper Kiel, der er Enhedslisten repræsentant i KL's bestyrelse.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026