En svensk tv-stjerne, en tyrkisk cypriot og en polsk fodboldspiller: Her er ti bemærkelsesværdige medlemmer af det nye Europa-Parlament

En gammel kending
Den tidligere italienske premierminister og mediemogul Silvio Berlusconi har rundet 82 år, men det afskrækker ham ikke fra at tage fem år i Bruxelles og Strasbourg. Her kan han dog glæde sig over at være det ældste medlem af det nye Europa-Parlament. Silvio Berlusconi, der er medlem af centrum-højrepartiet Forza Italia, har været italiensk premierminister ad flere omgange, senest fra 2008 til 2011, hvor han måtte overlade magten til en teknokrat-regering som følge af en buldrende økonomisk krise. Den tidligere ejer af den italienske fodboldklub AC Milan er også berømt og berygtet for sine eskapader uden for de politiske kridtstreger, hvor meritterne blandt andet tæller gentagne korruptionsanklager, sexfester i dyre Milano-villaer og en affære med den 17-årige danser Ruby ‘Hjertestjæler’. Berlusconi sad også i Europa-Parlamentet fra 1999 til 2001.
Konservativ afhopper
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger







































