Køb abonnement
Annonce

Endelig lys over Slotsholmens grå skygger

Den nye bog "Javel, hr. minister" trækker endelig de magtfulde embedsmænd ud af skyggerne, hvor de ellers trives bedst.
Den nye bog "Javel, hr. minister" trækker endelig de magtfulde embedsmænd ud af skyggerne, hvor de ellers trives bedst.

Foto:

"Javel, hr. minister" udstiller dertil særdeles underholdende, hvordan selvfølelsen hos embedsfolkene kan antage helt groteske dimensioner, som da Undervisningsministeriets departementschef Inge Thygesen holdt en tale på undervisningsminister Ole Vig Jensens (R) vegne og midt i det hele leende udbrød: "Det her kan ministeren da vist ikke mene".

Niels Th. Dahl
Journalist

<img align="left" src="@nyimg=6536@" /> 


I de seneste år er der blevet udgivet flere og flere bøger i Danmark om det partipolitiske liv på Christiansborg. Der går sjældent en måned, uden at et parti, en politiker eller en begivenhed bliver endevendt, analyseret, tilbundsgravet eller portrætteret i en ny udgivelse.

Det er imidlertid yderst sjældent, en ny bog kaster nyt lys over en anden og lige så vigtig del af det danske politiske system, nemlig embedsværket, hvor de officielt neutrale embedsmænd skal arbejde for regeringen, men i virkeligheden har de ofte deres egne dagsordener og udkæmper undertiden drabelige magtkampe med de politisk udpegede ministre.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026