
Kommer Elon Musk til at afgøre det næste valg i Danmark med vilde påstande, masser af penge og falske nyheder?
Det kan lyde skørt, men i både Tyskland og Storbritannien er det en helt reel mulighed, efter at verdens rigeste mand nu i mere end to uger har kastet sig meget aktivt ind i kampen for at vælte de siddende regeringer i Berlin og London.
Danmark kan meget vel være næste land i rækken
I Tyskland er det sket med opbakning til højrepartiet Alternative Für Deutschland ("Kun AfD kan redde Tyskland"), og i Storbritannien har Elon Musk indledt en nærmest manisk kampagne for at gøre den siddende premierminister, Keir Starmer, ansvarlig for en flere år gammel sag om systematiske overgreb på børn.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- De headhunter nye departementschefer. Det er blevet en sværere opgave
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder

















































