Et sørgeligt samfund uden den radikale hånd på rattet

Lige nu har koalitionen bag regeringen mere travlt med at bekrige hinanden end at lede landet. Den blå såkaldte blok er ude af stand til at tage ansvar for noget som helst. Og derfor siger jeg: Så lad os da få det valg.
Morten Østergaard
Formand, Radikale Venstre
Der er ikke meget, der trumfer tilfredsstillelsen ved et velplaceret “hvad sagde jeg”.
Og selv om den radikale formand Morten Østergaard gerne ville holde sig for fin til den slags billige retoriske greb, var det alligevel en af de første sætninger, der undslap hans mund, da han lørdag formiddag gik på talerstolen på det radikale landsmøde i Nyborg.
“Nu skal man ikke sige “hvad sagde jeg”, men jeg er alligevel en smule fristet. Det gik jo noget hurtigere, end jeg havde regnet med,” sagde han med henvisning til krisen i blå blok.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering








































