EU-kommissær skamroser Vestager

Hun er ekstremt velrespekteret og både slagkraftig og konstruktiv i sine indlæg. Jeg er slet ikke i tvivl om, at hun vil blive en fremragende EU-kommissær.
Michel Barnier
EU-kommissær
BRUXELLES: I EU-hovedkvarteret regner det med plusord over Danmarks kommende EU-kommissær, Margrethe Vestager (R).
Kilder på hendes kommende arbejdsplads og i det Ministerråd, hvor hun har slået sine folder cirka en gang om måneden de sidste par år, taler samstemmigt pænt om den afgående danske økonomi- og indenrigsminister.
”Hun er ekstremt velrespekteret og både slagkraftig og konstruktiv i sine indlæg. Jeg er slet ikke i tvivl om, at hun vil blive en fremragende EU-kommissær,” siger Michel Barnier, EU’s kommissær for det indre marked, som Vestager særligt under det danske formandskab havde et tæt samarbejde med.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































