EU-ministre slås til det sidste om flygtningefordeling

BRUXELLES: Splittede EU-ministre gør tirsdag eftermiddag et desperat forsøg på at fordele 120.000 flygtninge ankommet til EU’s kyster.
En aftale om den kontroversielle fordeling skal bane vejen for, at EU’s ledere ved et topmøde i Bruxelles onsdag kan tage fat på den større diskussion om, hvad der kan gøres for at få kontrol med de flygtningestrømme, som lige nu bevæger sig igennem Europa.
Ifølge integrationsminister Inger Støjberg (V) er der dog stadig langtfra enighed blandt ministrene.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på










































