EU-formand foreslår rabat på 1,5 milliarder til Danmark

Formanden for Det Europæiske Råd, Charles Michel, foreslår at give rabat til de fem lande, som betaler mere til EU-budgettet, end de får tilbage.
De fem lande er Danmark, Tyskland, Holland, Østrig og Sverige. Danmark vil med forslaget få 1,47 milliarder kroner i rabat om året.
Forslaget kommer forud for EU-topmødet i næste uge, hvor de 27 EU-lande skal forhandle om EU-budgettet for 2021 til 2027 samt den europæiske genopretningsfond, som skal bidrage til, at de europæiske økonomier kommer ud af coronakrisen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sofie Carsten Nielsen skal være DI's udenrigsminister: "Jeg savner ikke politik"
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"














































