EU sender milliardbeløb til flygtninge i nærområder

Jeg er fuldstændigt overbevist om, at hvis det var muligt for os eller andre organisationer at imødekomme de her fundamentale behov, så ville flere blive. Så tror jeg ikke, at de ville sætte sig ud i gummibåde og krydse Middelhavet med livet som indsats.
BRUXELLES: I september har FN’s Fødevareprogram måttet skære fødevarehjælpen væk for 360.000 syriske flygtninge i Jordan og Libanon. For de resterende 1,3 millioner i regionen, der stadig modtager fødevarehjælp, er støtten blevet halveret.
FN’s Fødevareprogram mangler desperat penge. Konsekvensen er, at flygtningelejrene er fyldt med syrere, der ikke får dækket basale behov som mad, drikkevand og lægemidler.
Men nu kommer der en saltvandsindsprøjtning fra EU, der gerne vil sikre, at flere syriske flygtninge får hjælp til mad og andre basale fornødenheder. Både for at hjælpe syrerne – men også for at stoppe dem fra at tage mod Europa.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
Nyhedsoverblik

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme































