Køb abonnement
Annonce

EU til Danmark: I kan godt inddrive studiegæld

Danmark kan godt indhente ubetalt SU-gæld fra udenlandske studerende, slår EU-Kommissionen fast i et brev til danske medlemmer af Europa-Parlamentet.
Danmark kan godt indhente ubetalt SU-gæld fra udenlandske studerende, slår EU-Kommissionen fast i et brev til danske medlemmer af Europa-Parlamentet.Foto: /ritzau/Casper Dalhoff
10. november 2017 kl. 12.40

BRUXELLES: Det står Danmark frit for at bruge EU’s regler til at inddrive de flere hundrede millioner kroner, som EU-borgere skylder den danske statskasse i misligholdte SU-lån.

Sådan lyder vurderingen fra EU-Kommissionen i et svar til danske EU-parlamentarikere. Både Jens Rohde (R), Christel Schaldemose (S), Ole Christensen (S) og Bendt Bendtsen (K) har bedt om at få udlagt teksten, efter der tidligere på året blev sået tvivl om, hvorvidt der fandtes værktøjer i EU-kassen til at gå efter udenlandske studerende, der er rejst fra deres studiegæld.

I svaret understreger Kommissionen, at selv om studielån ikke er omfattet af de regler, der ellers gælder for inddrivelse af ubetalte skatter og afgifter på tværs af grænserne, så er det muligt for Danmark at gå civilrettens vej.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026