Køb abonnement
Annonce

EU’s næste udenrigschef sammenligner Ukraine med Afghanistan: “Krigen er slut, når russerne indser, de ikke kan vinde”

Kaja Kallas' egen mor og mormor blev deporteret til Sibirien under sovjetregimet, hvilket har givet Kaja Kallas en dyb mistillid til Rusland. 
Kaja Kallas' egen mor og mormor blev deporteret til Sibirien under sovjetregimet, hvilket har givet Kaja Kallas en dyb mistillid til Rusland. Foto: Philippe Buissin/Europa-Parlamentet
13. november 2024 kl. 12.24

BRUXELLES: “Er amerikanerne bekymret over Kina, bør Rusland også give dem grå hår.” 

Sådan lød det igen og igen fra Kaja Kallas tirsdag, da det blev hendes tur til at tale sin sag i Europa-Parlamentet og overbevise de folkevalgte om, at hun er den rette til jobbet som EU’s nye udenrigschef. 

Overfor Kina bør vi være meget klare i spyttet: Det kommer med høje omkostninger for jer selv at bakke op om russerne

Kaja Kallas
Kandidat til posten som EU's udenrigschef

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026