Køb abonnement
Annonce

Eksperter: Exit bliver svært for SF

SF meldte sig i dag ud af regeringen. Samtidig går formand Annette Vilhelmsen af.
SF meldte sig i dag ud af regeringen. Samtidig går formand Annette Vilhelmsen af.Foto: Keld Navntoft/Scanpix
31. januar 2014 kl. 08.10

Hvis man har en tradition for partidemokrati, og vil sammenholde det med deltagelse i en regering, så kan det blive forfærdelig svært at få alting til at gå op.

Tim Knudsen
Professor emeritus, Københavns Universitet

Et blik i historiebøgerne viser, at der ikke er mange foreksempler på SF's udtræden af regeringen. 

Faktisk er det i nyere tid kun CD, som i 1996 har forladt et regeringssamarbejde i utide. 

Tidligere politisk ordfører og mangeårigt medlem af Centrum-Demokraterne, Peter Duetoft, fortæller, at CD's regeringsbrud i 1996 havde omkostninger.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026