Få danskere klager over udredningsret

At der er så få klagere, kan på ingen måde tages som udtryk for, at udredningsretten fungerer, det har vi jo set, at den ikke gør.
Sophie Løhde
Sundhedsordfører (V)
Klager til Patientombuddet over udredningsret
Klager i 2013:
Nov: 1
Dec: 2
Klager i 2014:
Jan: 2
Feb: 0
Mar: 2
Apr: 1
Maj: 5
Jun: 6
Jul: 6
Aug: 2
Sep: 6
Okt: 0
Mens patientforeninger og oppositionen kritiserer en række af landets regioner for ikke at overholde udredningsretten på en række områder, så bruger stort set ingen af de ramte patienter deres eneste mulighed for at klage over lovovertrædelsen til Patientombuddet.
Det viser tal fra det officielle klageorgan, Patientombuddet, som Altinget.dk har søgt aktindsigt i.
Kun 33 patienter har klaget de seneste 12 måneder. Samtidig har regionerne ved en statusopgørelse på udredningsretten i september erkendt, at det hidtil kun er 65 procent af patienterne, som var blevet udredt til tiden.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"































