Få overblikket: Hvilke tidligere og nuværende ministre sletter deres sms'er, og hvilke gør ikke?

Skriver du journaliseringspligt i Googles søgefelt, er det første forslag, der kommer op, ”journaliseringspligt sms”.
Efter en række medier har afsløret, at Mette Frederiksen, Barbara Bertelsen, Martin Justesen og Pelle Pape har en funktion på deres telefon, der gør, at deres sms'er automatisk slettes efter 30 dage, har der været stor debat om, hvorvidt sms'er hører under journaliseringspligten i Offentlighedsloven.
Sagen bunder i, at Minkkommissionen har anmodet om at få de sms'er, som de fire sendte til hinanden i de afgørende uger, dage og timer sidste år, hvor regeringen beordrede alle mink i Danmark aflivet. Det er nu kommet frem, at disse sms'er er blevet slettet.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på








































