Køb abonnement
Annonce

Få overblikket: Hvilke tidligere og nuværende ministre sletter deres sms'er, og hvilke gør ikke?

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
28. oktober 2021 kl. 12.50

Skriver du journaliseringspligt i Googles søgefelt, er det første forslag, der kommer op, ”journaliseringspligt sms”.

Efter en række medier har afsløret, at Mette Frederiksen, Barbara Bertelsen, Martin Justesen og Pelle Pape har en funktion på deres telefon, der gør, at deres sms'er automatisk slettes efter 30 dage, har der været stor debat om, hvorvidt sms'er hører under journaliseringspligten i Offentlighedsloven.

Sagen bunder i, at Minkkommissionen har anmodet om at få de sms'er, som de fire sendte til hinanden i de afgørende uger, dage og timer sidste år, hvor regeringen beordrede alle mink i Danmark aflivet. Det er nu kommet frem, at disse sms'er er blevet slettet.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026