Fakta om Danmarks nye statsminister

Helle Thorning-Schmidt er født 14. december 1966 i Rødovre.
Hun er datter af pensioneret lektor Holger Thorning-Schmidt og pensioneret kontorchef Grete Thorning-Schmidt.
I 1996 blev hun gift med Stephen Kinnock, der er søn Neil Kinnock, den tidligere leder af engelske Labour. Helle Thorning-Schmidt og Stephen Kinnock har døtrene Johanna og Camilla.
Uddannelse:
Helle Thorning-Schmidt er uddannet cand.scient.pol fra Københavns Universitet i 1994 og MA i europæiske studier fra Europakollegiet i Brügge i 1993. I 1985 blev hun student fra Ishøj Gymnasium.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog














































