Køb abonnement
Annonce

Fangeudveksling varsler om kompleks fremtid for USA og Afghanistan

En video, der viser udleveringen af Bergdahl, er blevet en internetsensation på Youtube.
En video, der viser udleveringen af Bergdahl, er blevet en internetsensation på Youtube.Foto: Youtube
7. juni 2014 kl. 09.26

WASHINGTON DC - "Når vi sender amerikanske unge mænd og kvinder i krig for vort land, skal de være sikre på, at vi aldrig vil lade dem i stikken. Længere er den ikke i første omgang."

Sådan lød det fra en talsmand fra Pentagon i denne uge, efter en storm af kritik rejste sig mod Det Hvide Hus over en udveksling af fem taleban-ledere, der i årevis har siddet fængslet i Guantánamo Bay i Cuba, med den amerikanske sergent Bowe Bergdahl, der indtil sidste weekend var den eneste tilfangetagne amerikanske soldat i Afghanistan.

Barack Obama, der i denne uge var i Europa - på statsbesøg i Polen, til G7-møde i Bruxelles og til højtideligholdelsen af 70-året for D-dag - sagde det samme, men lidt anderledes i Bruxelles torsdag:

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026