Fattig-Lars fra Jylland blev hele Danmarks dynekonge

”Go'daw, jeg hedder Lars Larsen. Jeg har et godt tilbud til dig.”
Sådan lød det i mange danske hjem for første gang i 1988, da manden, der senere skulle blive kendt i hele landet som Dyne-Larsen, tonede frem på tv-skærmen for at give danskerne et godt tilbud.
Det blev for alvor startskuddet til det, der skulle vise sig at blive en af de største succeser i dansk erhvervslivs historie. Og frem for alt var det begyndelsen på danskernes bekendtskab med den mand, der skulle blive landets fjerderigeste. En mand, som hele landet var på fornavn med.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Tidligere var det mest mænd. Men flere og flere unge kvinder takker mig for min vedholdende islamkritik
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
















































