Flere udlændinge bliver indlemmet i det danske vaccineprogram

25. februar 2021 kl. 22.47
Endnu flere personer skal have deres vaccination i Danmark.
Udlændinge med midlertidigt ophold af en "vis varighed" i Danmark, som ikke allerede har adgang til vaccination efter anden lovgivning, får nemlig snart plads i den danske vaccinekø.
Det vedtog et bredt flertal i Folketinget tirsdag sammen med den nye epidemilov. Lovændringen gælder for COVID-19, men kan også fremover omfatte andre smitsomme sygdomme.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma































