
Der er især én ting, som falder i øjnene, når man trawler igennem årets folkemødeprogram med udviklingspolitiske briller på.
Der er masser af debatter om dansk udviklingssamarbejde. Men hvis man tror, det er de folkeligt forankrede udviklingsorganisationer, som står bag, tager man grueligt fejl.
Til gengæld er den nye store aktører i dansk udviklingssamarbejde, Impact Fund Denmark, her der og alle vegne i programmet. Især quizzer, er der mange af.
Hvem løfter verden? Hvorfor taler vi så lidt om Afrika? Hvem skal sætte kursen? Kender du typen? lyder nogle af spørgsmålene til paneldeltagere og publikum i Allinge.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Altinget.dk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra undefined
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
- Her er de nye regeringsudvalg
Nyhedsoverblik
Kom med til ministeroverdragelserne











































