Folkeskoleelever bliver ramt af sparekniven

De økonomisk trængte kommuner har taget sparekniven i brug over for landets folkeskoler, der ellers stadig kæmper for at tilpasse sig folkeskolereformens krav med blandt andet flere undervisningstimer til eleverne.
Nu viser det sig, at kommunernes udgifter til folkeskolen er faldet med 1,5 procent per elev fra 2015 til 2016 – altså midt i skolernes omstilling til reformen og nye arbejdstidsregler for lærerne.
Omsat til kroner og øre betyder det, at der er over 900 kroner mindre per elev i folkeskolen i år end sidste år.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































