Køb abonnement
Annonce

Folketinget får flere sikkerheds-sluser

12. maj 2011 kl. 09.53

Selv om Folketinget gerne vil være et åbent hus, bliver det for hvert år vanskeligere at komme ind på Christiansborg.

Når politikerne, ansatte, medier og besøgende ankommer til Folketinget efter sommerferien, vil de blive mødt af endnu flere glassluser og af kortlæsere, oplyser Folketinget. Ombygningen starter efter planen 6. juni, men kan blive udskudt i tilfælde af valgkamp.

Det største byggeprojekt bliver ombygningen af Ydre- og Indre hal i Folketinget. Formålet med ombygningen er at forøge sikkerheden i Folketinget i forbindelse med indførelsen af et nyt adgangskortsystem samt nye regler for adgangskontrollen. 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026