Folketinget får flere sikkerheds-sluser
Selv om Folketinget gerne vil være et åbent hus, bliver det for hvert år vanskeligere at komme ind på Christiansborg.
Når politikerne, ansatte, medier og besøgende ankommer til Folketinget efter sommerferien, vil de blive mødt af endnu flere glassluser og af kortlæsere, oplyser Folketinget. Ombygningen starter efter planen 6. juni, men kan blive udskudt i tilfælde af valgkamp.
Det største byggeprojekt bliver ombygningen af Ydre- og Indre hal i Folketinget. Formålet med ombygningen er at forøge sikkerheden i Folketinget i forbindelse med indførelsen af et nyt adgangskortsystem samt nye regler for adgangskontrollen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande



































