Forskere: Efterløn afgjorde valget

Ved folketingsvalget i 2011 havde folks forventning om at gå på efterløn eller ej en afgørende betydning for, om man stemte på et af de socialistiske partier, som gik til valg på at frede efterlønnen.
Det viser resultaterne af de danske valgforskeres store undersøgelse af 2011-valget, som udkommer i bogform 5. februar under titlen "Krisevalg - Økonomien og folketingsvalget 2011".
"Valgresultatet var så snævert, at den borgerlige regering formentlig havde vundet valget, hvis ikke Løkke havde lavet indgrebet i efterlønnen. Set ud fra vores data er effekterne store nok til at sige, at det faktisk har været afgørende for valget," siger valgforsker Rune Stubager fra Aarhus Universitet til Altinget.dk.
Især blandt vælgerne i aldersgruppen 46-59 år havde den enkeltes planer om at gå på efterløn betydning for, hvor krydset blev sat.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
Nyhedsoverblik

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme
































