Forslag om begrænsning af NSA lider nederlag

Senatets nye, republikanske flertalsleder Mitch McConnell var en af de senatorer, der stemte mod at begrænse det national sikkerhedsagenturs beføjelser.
Foto: Pete Souza/Det Hvide Hus
WASHINGTON DC – Et med spænding ventet lovforslag om blandt andet retten til at begrænse den rutinemæssige masseovervågning af amerikanernes telefonsamtaler, som efterretningstjenesten National Security Agency (NSA) står for, faldt tirsdag til jorden i det amerikanske senat, efter at toneangivende republikanere valgte at stemme imod.
Det gjorde de med henvisning til, at en begrænsning ville komme USA's fjender til gavn, herunder særligt militante islamistiske ekstremister fra Isil, der vil få nemmere spil, lød det.
Loven "USA Freedom Act" blev ellers støttet af en i Washington særdeles usædvanlig koalition af demokrater på den ene side og libertært sindede konservative republikanere, der er bekymrede for den stigende statslige overvågning af amerikanernes privatliv, på den anden.
Forslaget krævede imidlertid et kvalificeret flertal på 60 stemmer, og med tallene 58-42 mislykkedes det akkurat for regeringen at få forslaget gennem Senatet.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































