Forsvarets Efterretningstjeneste hjemsender chef i overvågningssag

Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) har hjemsendt en ledende ansat i sagen om spionvæsenets omstridte samarbejde med USA's overvågningstjeneste, hvor blandt andre Tysklands kansler, Angela Merkel, angiveligt er blevet aflyttet. Det skriver Politiken.
Hjemsendelsen drejer sig ifølge Politiken om chefen for FE's interne sikkerhed, der mistænkes for at have begået dokumentfalsk.
Dokumentforfalskningen er angiveligt foretaget på en sag om en yngre it-ansat, der i 2017 fortalte kommandørkaptajnen, at han optog samtaler.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads






































