Køb abonnement
Annonce

Fremtrædende ngo’er kritiserer regeringen for at bruge udviklingsbistand på hjælp i Ukraine

En del af den danske støtte går blandt andet til et samarbejde med den ukrainske by&nbsp;Mykolaiv , som udviklingsminister Dan Jørgensen (S) besøgte tidligere i år. Det drejer sig blandt andet om at koordinere den internationale støtte og&nbsp;genoprette adgangen til byens vand, varme og strømforsyning.<div><br></div>
En del af den danske støtte går blandt andet til et samarbejde med den ukrainske by Mykolaiv , som udviklingsminister Dan Jørgensen (S) besøgte tidligere i år. Det drejer sig blandt andet om at koordinere den internationale støtte og genoprette adgangen til byens vand, varme og strømforsyning.

Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
27. februar 2023 kl. 11.30

Danmark skal selvfølgelig hjælpe i Ukraine. Men det skal ikke være udviklingsbistanden, der betaler for indsatsen. Sådan lyder det fra både Oxfam Ibis og Mellemfolkeligt Samvirke.  

“Udviklingsbistanden er tiltænkt verdens fattigste lande i det Globale Syd,” siger generalsekretær i Oxfam Ibis, Lars Koch.  

Der er kolossale behov, som man kigger væk fra for at hjælpe Ukraine.

Tim Whyte
Generalsekretær, Mellemfolkeligt Samvirke

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026