Gitte Lillelund Bech
(Foto: ft.dk)

Gitte Lillelund Bech forlader Folketinget

12. august 2013 kl. 11:29
FARVEL: Forhenværende forsvarsminister Gitte Lillelund Bech (V) forlader Folketinget for at tiltræde en stilling hos kommunikationsbureauet Advice. Hun afløses i folketingsgruppen af Jakob Engel-Schmidt, der er 1. suppleant i Københavns Omegns Storkreds.
| Flere
Pr. 15. august tiltræder Venstres grønlandsordfører og forhenværende forsvarsminister Gitte Lillelund Bech en stilling som public affairs manager hos kommunikationsbureauet Advice. Hun stopper derfor i Folketinget med det samme.

Det skriver Venstre i en pressemeddelelse.

"Jeg har altid vidst og gjort klart for alle, at jeg ikke ville være politiker hele mit liv. Derfor er tiden nu kommet til at prøve noget nyt, hvor jeg kan gøre brug af de erfaringer og den viden om det politiske system, jeg har opbygget gennem de mange år, jeg har været på Christiansborg og på Slotsholmen," siger Gitte Lillelund Bech.

Gitte Lillelund Bech blev udnævnt som forsvarsminister i februar 2010 - en post hun bestred frem til valget i 2011. Allerede sidste år meddelte hun, at hun ikke ville genopstille ved næste Folketingsvalg.

Jakob Engel-Schmidt er Venstres 1. suppleant i Københavns Omegns Storkreds og indtræder i Venstres folketingsgruppe i stedet for Gitte Lillelund Bech.
Dokumentaion BLÅ BOG: Gitte Lillelund Bech
 
Født 21. januar 1969 i Aarhus, datter af lektor Jørgen Bech og laborant Helle Lillelund Bech. Gift med Thomas Egebo, departementschef i Klima-, Energi- og Bygningsministeriet.

Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Venstre i Københavns Omegns Storkreds fra 13. november 2007.
Folketingsmedlem for Venstre i Københavns Amtskreds fra 1. oktober 1999 til 13. november 2007.
Kandidat for Venstre i Gladsaxekredsen fra 1996.

Parlamentarisk karriere
Forsvarsminister fra 23. februar 2010 til 3. oktober 2011.
Ordfører vedr. Grønland fra 2012, udviklingsordfører 2010, indfødsretsordfører 2007-2010, transportpolitisk ordfører 2005-2006 og uddannelsespolitisk ordfører 2001-2005. Formand for Skatteudvalget fra 2011 og Det Udenrigspolitiske Nævn 2006-2010. Næstformand for Forsvarsudvalget 2005-2006. Tidligere medlem af Udenrigsudvalget, Forsvarsudvalget og Indfødsretsudvalget. Tidligere stedfortræder i Uddannelsesudvalget og Skatteudvalget.

Uddannelse og erhverv
Cand.merc.mat., Handelshøjskolen i København, fra 1990 til 1992.
HA(mat.), Handelshøjskolen i København, fra 1987 til 1990.

Økonom, Nykredit, fra 1998 til 1999.
Konsulent, Financial Specialist, COWI Rådgivende Ingeniører A/S, fra 1994 til 1998.
Financial Analyst, Den Danske Bank, fra 1991 til 1994.

Tillidshverv
Næstformand og sekretær i Venstre i Østre Storkreds (10. kreds) 1991-1996. Medlem af Bydelsrådet på Indre Østerbro 1996-2001. Kandidat ved europaparlamentsvalget for Venstre 1999.

Udmærkelser
German Marshall Fellow 2003.

Kilde: Folketinget

MODTAG ET DAGLIGT NYHEDSBREV FRA ALTINGET.DK