Aaja Chemnitz
Kuno FenckerGrønlandsk parlamentariker politianmelder folketingsmedlem

To fremtrædende politikere fra de grønlandske regeringspartier Siumut og IA er raget uklar med hinanden. Det grønlandske parlamentsmedlem Kuno Fencker fra Siumut har nemlig politianmeldt folketingsmedlemmet Aaja Chemnitz fra IA for æreskrænkelser.
Det skriver DR.
Politianmeldelsen sker, efter Kuno Fenckers tur til USA, hvor han mødtes med det republikanske kongresmedlem Andy Ogles. Andy Ogles har fremsat et lovforslag, der skal give Donald Trump mulighed for at købe Grønland.
Det fik Aaja Chemnitz til at kalde Kuno Fenckers gerninger for "landsskadelig virksomhed". Det sagde hun til TV 2.
Og det er altså den udtalelse, der nu har fået Kuno Fencker til at politianmelde Aaja Chemnitz for æreskrænkelse.
"Jeg har politianmeldt Aaja Chemnitz, fordi hun har fremsat alvorlige og æreskrænkende beskyldninger mod mig, specifikt anklagen om landsskadelig virksomhed," siger Kuno Fencker til DR.
Aaja Chemnitz har afvist at kommentere på sagen over for DR. Hun henviser derimod til et opslag, hun har skrevet på Facebook.
"I går modtog jeg en trussel om at blive anmeldt for at have udtalt mig kritisk om en anden politikers rejse til USA, med mindre jeg gik med til et krav om at gå og undskylde offentligt indenfor en tidsfrist," lyder det blandt andet fra Aaja Chemnitz i opslaget.
Afviser trusler
Aaja Chemnitz' opslag har efterfølgende fået Kuno Fencker til tasterne, hvor han i et opslag på Facebook afviser, at han skulle have været truende over for Aaja Chemnitz.
"Det er vigtigt at understrege, at min henvendelse på ingen måde var en trussel, men derimod en retmæssig handling, hvor jeg gjorde opmærksom på, at jeg vil beskytte mit omdømme og mit arbejde mod falske beskyldninger," skriver han blandt meget andet.
For i opslaget er der også vedhæftet billede, der skal vise, hvad han har skrevet til Aaja Chemnitz, før han meldte hende til politiet for æreskrænkelse.
I mailen fremgår det, at han vil have Aaja Chemnitz til at trække sine udtalelser tilbage, og at hun "præciserer sine beskyldninger som urigtige."
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker




































