Køb abonnement
Annonce
Anmeldelse af 
Bertel Haarder

Grundig bog om Folketingets formænd viser, hvad der er galt med posten i dag

Folketinget kunne i 2015 have afklaret formandsposten før dannelsen af V-regeringen. I så tilfælde ville DF ikke kunne gøre sin støtte til regeringen afhængig af, at Pia Kjærsgaard fik posten, hvad der i starten ikke var flertal for, skriver Bertel Haarder.
Folketinget kunne i 2015 have afklaret formandsposten før dannelsen af V-regeringen. I så tilfælde ville DF ikke kunne gøre sin støtte til regeringen afhængig af, at Pia Kjærsgaard fik posten, hvad der i starten ikke var flertal for, skriver Bertel Haarder.Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix
1. december 2021 kl. 05.00

30 mænd og en kvinde - Folketingets formænd fra 1850
Hanne Rasmussen
328 sider, Gads Forlag, udkommer 30. november

 

De færreste ved, at der hele to gange har været skudepisoder i Folketingssalen. Og at medlemmerne oprindeligt selv måtte betale for sig. Ingen kunne leve af diæterne. Der var ingen kontorer og ingen gratis rejser, bortset fra to frirejser om året. Der var ikke fri telefon, kun to ugentlige telefonsamtaler, som dog i isvinteren 1942 blev sat op til fire.

Det fremgår af den nye bog om Folketingets formænd, ”30 mænd og en kvinde”. Skrevet af tidligere folketingsbibliotekar Hanne Rasmussen, der er gået grundigt til værks. Så grundigt, at der også er mange detaljer om Folketingets indretning og forretningsorden.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026