Gymnasier: Ghettoforslag er et skridt frem og et tilbage

Så kan de gymnasier med for mange ansøgere håndplukke de ansøgere med højeste karakterer, og så kan man fordele resten. Det vil sige, at folk med anden etnisk herkomst, der ofte har lavere karakterer, ikke kommer ind på de meget søgte gymnasier. Derfor arbejder tanken om profilgymnasier imod det at få blandet eleverne.
Kirsten Jensen, rektor, Hvidovre Gymnasium og HF
Det bliver et skridt frem og et tilbage i kampen mod såkaldte parallelsamfund på gymnasierne, hvis regeringen kommer igennem med sine forslag.
Det vurderer en række af de gymnasier, som har mange elever med ikkevestlig baggrund.
Et gymnasium skal fremover kunne kræve af det lokale fordelingsudvalg, der består af lokale rektorer, at de skal fastsætte regler for en bedre fordeling af eleverne. Samtidig foreslår regeringen, at rektorerne på det enkelte gymnasium skal have mere indflydelse på, hvilke elever de optager.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker































