Anmeldelse af
Hans Engell: Uffe Ellemanns erindringer er et dystert blik på fremtiden

25. oktober 2017 kl. 07.00
Den optimisme, Uffe i 2001 forlod dansk politik med på verdens vegne, er på de fleste punkter drejet i en anden retning end forventet og håbet dengang.
Hans Engell
Politisk kommentator og fhv. minister og partiformand for Konservative
Af Hans Engell
Politisk kommentator og fhv. minister og partiformand for Konservative
Uffe skriver, som han taler: Velformulerende, skarpt, let fnysende, humoristisk, overbærende, ironiserende, med et strøg af arrogance. Eftertænksomt. Det hele heldigvis i klartekst.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Tidligere var det mest mænd. Men flere og flere unge kvinder takker mig for min vedholdende islamkritik
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
















































