Hedegaard kickstarter kvote-slagsmål

Det er klart, at hvis der bliver ved med at være så mange kvoter i omløb, så forbliver det billigt at forurene.
Connie Hedegaard (K)
EU's klimakommissær
1. januar 2013 går CO2-kvoteordningen ind i den 3. kvotehandels-periode og en række nye regler træder i kraft. EU's CO2-kvoteordning har siden 2005 omfattet en betydelig del af energisektoren og den energitunge industri samt offshoresektoren.
EU's system for emissionshandel har fået et stigende overskud af kvoter i de seneste år. EU-Kommissionen mener det ikke er klogt bevidst at fortsætte med at forsyne et allerede overforsynet marked. Derfor har EU-Kommissionen allerede forslået en ændring af tidsplanen for, hvornår kvoterne kan auktioneres. Nu foreslår Kommissionen så også nogle strukturelle ændringer af kvotesystemet. Til foråret vil EU-Kommissionen fremlægge deres bud på et klimamål for EU i 2030.
Derfor har klimakommissær Connie Hedegaard fremlagt en række muligheder for strukturelle ændringer af kvotemarkedet, så handelssystemet igen vil kunne bidrage til EU's målsætninger. Ændringerne kommer i forlængelse af Kommissionens forslag om at ændre på tidsplanen for auktioneringen af kvoter.
"Systemet er sådan i dag, at du kan købe billige kvoter i dag og gemme til senere. Man kan så at sige hamstre billigt nu, og det får efterspørgslen til at falde senere. Dermed fortsætter det med at være billigt at forurene senere. Så hvis vi ikke også vil have meget lave priser for at forurene, når vi igen er ude af krisen, så skal der gøres noget," siger Connie Hedegaard.
Nye reduktionsmål
Helt konkret har Kommissionen fremlagt seks muligheder, der nu er i offentlig høring frem til slutningen af februar. Det mest kontroversielle forslag er at øge EU's reduktionsmål fra 20 til 30 procent i 2020. De andre forslag går på at "opstramme" markedet på forskellige måder.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande



































