Køb abonnement
Annonce
Analyse af 
Jakob Nielsen

Her er favoritterne til de øverste topjob på Slotsholmen  

Justitsministeriets departementschef, Barbara Bertelsen, er en af favoritterne til at blive departementschef i Statsministeriet, hvis den nuværende, Christian Kettel, vælger at stoppe.
Justitsministeriets departementschef, Barbara Bertelsen, er en af favoritterne til at blive departementschef i Statsministeriet, hvis den nuværende, Christian Kettel, vælger at stoppe.Foto: Justitsministeriet / Ritzau Scanpix
26. juni 2019 kl. 12.00

Torsdag præsenterer Mette Frederiksen sine ministre, men på Slotsholmen tales der lige så meget om, hvem der skal betjene det nye hold.

Med Martin Præstegaards afgang fra Finansministeriet skal der findes en ny departementschef på den helt centrale post, og samtidig spekulerer mange i, om også Statsministeriets departementschef bliver skiftet ud i forbindelse med dannelsen af den nye regering.

To favoritter går igen, når man taler med såvel politikere som embedsmænd:

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026