Her er regeringens 22 forslag til bedre dagtilbud

I en børnehave på Amager har regeringen i dag præsenteret et nyt udspil med 22 forslag til bedre dagplejer, vuggestuer og børnehaver.
Regeringen vil i alt bruge 580 millioner fordelt over fire år på udspillet, som blev præsenteret af børne- og socialminister Mai Mercado (K), minister for offentlig innovation Sophie Løhde (V) og undervisningsminister Merete Riisager (LA).
Udspillet indeholder blandt andet forslag om, at forældre med skæve arbejdstider skal have mulighed for at få passet børn af en privat dagplejer på kommunens regning.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering




































