Hjort: Merkel og Macrons EU-hær kan ødelægge debat om forsvarsforbehold

Vores sikkerhedspolitik bygger på alliancen med USA. Det er dem, der i sidste ende garanterer vores uafhængighed.
Claus Hjort Frederiksen (V), forsvarsminister
Jo mere Angela Merkel og Emmanuel Macron taler om at skabe en fælles EU-hær, desto sværere kan det blive at vinde en folkeafstemning om Danmarks forsvarsforbehold.
Sådan lyder analysen fra forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V), der mandag og tirsdag har været i Bruxelles for at mødes med alle EU’s forsvars- og udenrigsministre.
Her har han advaret mod den EU-hær, som kansler Angela Merkel ellers talte varmt om i sin tale til Europa-Parlamentet i Strasbourg 13. november, og som også den franske præsident for nylig har rost.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































